hide informationshow information

Mutfak Tasarımı ve Yenileme

Bursa/Nilüferköy

 • Tamamlanma
  2021
 • Mimar
  Benna Interior

Mutfak Tasarımı ve Yenileme

Proje :Bursa Nilüferköy

Kompakt veya geniş, açık veya kapalı mutfaklı, modern veya klasik olsun, evin kalbi her zaman büyüleyicidir. Çünkü ev sahipleri ve tercih ettikleri tarz hakkında çok şey söyleyebilir. Düşünürseniz, mutfak, ev sahiplerinin mekânı nasıl organize edip çalıştıkları konusunda da size ipucu verebilir.

 

Mutfağı yenilemek istiyor olun veya evinizi inşa etme sürecinde olun, sahip olduğunuz alan göz önüne alındığında takip edilecek en iyi mutfak tasarımının ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Evinizin genel tarzına uyum sağlayabilir ve önemli olan sizin zevkinizi yansıtmasıdır. Tasarım, kişiliğinizi yansıtır. En iyi tasarım, sahibine özel olan tasarımdır. Tarif kitaplarınızı, hatta kapları ve özellikle özel bir buluşmadan bir şişe gibi unutulmaz nesneleri sergileyin. Güne mutfaktan başlarken ve bitirirken bunu keyifli bir deneyime dönüştürmek için sizi mutlu eden şeyi yapın.

Mutfak tasarımı ve yenileme de nelere dikkat etmelisiniz?

 

Temel bir inşaat veya büyük bir yenileme için en önemli husus çalışma üçgenidir. Bu, verimli bir düzen ve iş akışı için lavabonun, ocağın ve buzdolabının yerleştirilmesi konseptidir. Mutfak geniş olsa bile çalışma üçgenini küçük tutulmalı. Mutfakta nasıl çalıştığınıza bağlı olarak, çalışma üçgenini göz önünde bulundurarak tasarlamak gerekir.

Çalışma üçgenini kılavuz olarak kullanmanın yanı sıra, uygun ölçümleri de dikkate almanız gerekir. Bir mutfak tasarlamanın en iyi yolu, uygun ergonomi, konfor ve güvenlik için standart mutfak boyutlarını kullanmaktır. Size bir fikir vermesi açısından akılda tutulması gereken rakamlar şunlardır:

 

 • Alt dolap yüksekliği – 800 mm ila 850 mm arasında, daha uzun boylu kullanıcılar için maksimum 900 mm
 • Alt dolap derinliği – 600mm
 • Tezgâh ve duvar dolabı arasındaki minimum yükseklik – 600mm
 • Bir tezgâhın önündeki boşluk – 1.000 mm – bunu belirlemek için aynı anda mutfakta çalışacak kişi sayısını da göz önünde bulundurmanız gerekir.
 • Tezgahlar arasındaki boşluk – özellikle koridor tipi bir mutfak düzeninde iki cihaz birbirinin karşısındaysa minimum 1.200 mm